SITE RÉSERVÉ AUX PROFESSIONNELS DE LA COMMUNICATION PAR L’OBJET hello@eurofacto.com / 01 84 20 05 68
Natural vegan lipbalm
Tarifs exclusifs revendeurMe connecter pour voir les prixFormule 100% d’origine végétale, sans huiles minérales ni conservateurs.
Vegan certified, its composition meets the high standards of the NATRUE label. Based on olive oil and jojoba from organic farming, this balm helps your lips stay smooth and soft while preventing dehydration.
Sea buckthorn oil contains carotene and thus gives it its characteristic naturally orange color.
Optional: sealed in heat-shrink film, packaged in an individual cardboard box (1000 pcs min.), or integrated in a printed card (1000 pcs min.).
| Product reference | A244 |
|---|---|
| Material | Plastic, Recycled plastic |
| Colour | Blanc, Bleu, Gris, Jaune, Noir, Rose, Rouge, Transparent, Vert, Violet |
| Size | 19x69mm |
| Weight | 15g |
| Delivery time | 6 weeks after proof approval |
| MOQ | 300 pcs |
| Marking | Étiquette numérique quadri, Sérigraphie |
| Printing colours | Fullcolour |
| Max. printing area | 43x38mm, 49x42mm |
| Origin | Germany |
| Shelf life | 2 years |
Gabarit d’impression (stick végétal sérigraphie)
Gabarit d’impression (stick végétal étiquette)
A244
Delivery costs
Valid for delivery to 1 point in mainland France (indicative price ex. VAT) :
300 sticks : 20 €
500 sticks : 25 €
1000 sticks : 40 €
2500 sticks : 80 €
5000 sticks : 140 €



























