SITE RÉSERVÉ AUX PROFESSIONNELS DE LA COMMUNICATION PAR L’OBJET hello@eurofacto.com / 01 84 20 05 68
Glass carafe Bistro
Tarifs exclusifs revendeurMe connecter pour voir les prixGlass bottle which can be used as a carafe
Original design inspired by pharmacy bottles
Flat neck delivered without cap (available as an option).
Can contain any type of non-carbonated drink
Three sizes are available to choose from: 50cl, 70cl or 100cl
Special inks and high temperature firing for long-lasting marking
Suitable for intensive use in a professional environment
Important notice: fragile item delivered on pallets
Specific shipping costs (see below)
| Product reference | B365 |
|---|---|
| Material | Glass |
| Colour | Transparent |
| Size | 104x200mm (format 100cl), 85x160mm (format 50cl), 95x173mm (format 70cl) |
| Weight | 500g (format 50cl), 600g (format 70cl), 630g (format 100cl) |
| Marking | Screenprint |
| Printing colours | 1 to 2 colours max. |
| Max. printing area | 100x70mm (format 50cl), 120x85mm (format 70cl), 130x90mm (format 100cl) |
| Delivery time | 4 weeks after proof approval |
| MOQ | 50 pcs |
| Origin | Germany |
B365
Delivery costs
Valable pour 1 point en France continentale (fourchette indicative de tarif HT selon le département de livraison) :
50 carafes 50cl : 70-110 €
100 carafes 50cl : 80-130 €
250 carafes 50cl : 120-190 €
500 carafes 50cl : 150-240 €
1000 carafes 50cl : 230-350 €
50 carafes 70cl : 80-120 €
100 carafes 70cl : 90-140 €
250 carafes 70cl : 140-210 €
500 carafes 70cl : 180-270 €
1000 carafes 70cl : 270-400 €
50 carafes 100cl : 90-130 €
100 carafes 100cl : 100-150 €
250 carafes 100cl : 160-230 €
500 carafes 100cl : 210-300 €
1000 carafes 100cl : 320-470 €











